Elképzelhető, hogy egyszer a Föld népességének döntő többsége eléri majd azt az életszínvonalat, amelyet ma csak a fejlett országok lakossága élvezhet? Aligha vitatható, hogy az emberiség jövőjét illetően ez lehet a 21. század legnagyobb kérdése.
E dilemmát két évszázaddal ezelőtt már Thomas Malthus, az angol klasszikus közgazdaságtan kiemelkedő alakja is megfogalmazta (An Essay on the Principle of Population). A válasz már akkor is úgy hangzott, hogy ez alapvetően a következő generációkon múlik.
E dilemmát két évszázaddal ezelőtt már Thomas Malthus, az angol klasszikus közgazdaságtan kiemelkedő alakja is megfogalmazta (An Essay on the Principle of Population). A válasz már akkor is úgy hangzott, hogy ez alapvetően a következő generációkon múlik.
A kihívás igen nagy. A becslések szerint 2050-ig a Föld népességszáma negyven százalékkal emelkedhet, míg az egy főre jutó reáljövedelem négy és félszer lehet magasabb a mostaninál. Ilyen feltételek mellett a globális kibocsátás meghatszorozódhat, melynek döntő része a feltörekvő országokban koncentrálódhat. Az azonban kérdéses, hogy ennek a gyors ütemű növekedésnek jó vége lesz-e?

A válasz lehet igen is meg nem is. Igen, mivel a technológia, valamint a szociális és politikai intézmények is fejlődni fognak és nem, mivel az út, amelyen jelenleg haladunk fenntarthatatlan (a világ egyes régióiban kimagaslóan nagy a szegénység, a népességszám igen gyorsan bővül és a felelőtlen energiafelhasználás következtében az ökoszisztéma egyre rosszabb helyzetbe kerül). A fenntarthatóság elérése érdekében azonban szorosabb nemzetközi együttműködésre és a magánszféra támogatására egyaránt szükség lenne, de ebben egyelőre csak reménykedhetünk…
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
is 2008.06.17. 09:12:47
objektív, technikai-technológiai akadálya tehát nincs. a történelem szerint pedig ma egymilliárd ember él jóval jobb szinten, mint az egyiptomi fáraók páran, vagy mint néhány millió (százezer?) nemes a középkorban. peddig eddig még oda se figyeltünk nagyon rá.
refuse/resist! · http://torzskocsma.blog.hu 2008.06.18. 13:29:53
Érdekes, hogy milyen optimista a fenti ábra, elvégre az idén ünnepeljük az olajtermelés csúcsát, ami eléggé visszaveti majd a világgazdaságot:
index.hu/gazdasag/vilag/olajar080617/
is:
klasszikus érveléstechnikai hiba:
A lúd mondja a baromfiudvaron: amióta itt élek, egyszer se vittek el levágni, tehát holnap se fognak.
Csakhogy napról napra közeledik a Márton-nap...
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2008.07.03. 17:11:10
Nem lenne jobb, ha csak mondjuk 1 milliárd ember lenne az egész Földön?
Akkor nem lenne akkora zsúfoltság, több hely jutna mindenkinek, és sokkal kevesebb emberet kellene ennivalóval ellátni.
Mi értelme feszegetni a Föld kereteit?