20 év múlva egymillióval több gyerek legyen - mondták a kormány vezető képviselői az adócsomagjuk kapcsán. Ez nagyjából úgy hangzik, mint a "10 év múlva 1 millióval több foglalkoztatott" lózung, aminek a szakmai háttere nem is titkoltan az az igen releváns tény, hogy a cseheknél pont ennyivel többen dolgoznak. Vajon ez az új szlogen is ennyire megalapozott?
Annak a megbecslése, hogy miként lesz a jövőben egymillióval több gyerek (mondjuk 0-18 éves személy), igen körülményes, egyszerűsítsük le arra, hogy szülessen a következő 20 évben 1 millióval több gyerek! Ezzel kicsit megengedőbbek vagyunk az ígérethez képest, de az alapvető dolgokon nem változtat.
Tavaly Magyarországon 96 442 ember született. Amennyiben ez a szám nem nagyon változna, akkor 20 év alatt 1 millió 920 ezer gyermek születne meg. (Amúgy ez a szám csökkenne, hiszen a szülőképes korú nők száma is csökken, vagyis a folyamaton nagyobbat kell rántani.) Ebből persze nem sok minden következik, de azt az elhamarkodott következtetést levonhatjuk, hogy az idén 10 millió fő alá süllyedő magyar népességtől első pillantásra nem lenne feltétlenül "lehetetlen küldetés" az évi 146 ezer gyerekszületés - legalábbis ha abból indulunk ki, hogy 1980-ban nagyjából ennyi gyerek született, és akkor is "csak" 10,7 millióan voltunk.
A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, hiszen e szempontból nem a teljes népesség, hanem a szülőképes korú nők száma számít. Anélkül, hogy a demográfia szépségeibe és mélységeibe is belemennénk, ideírunk két definíciót és két számot. Mindenki döntse el maga, hogy a kormány a földön jár-e.
Korspecifikus termékenységi arányszámok: az adott korcsoportba tartozó nők által szült gyermekek száma osztva az adott korcsoportba tartozó nők számával.
Teljes termékenységi arányszám: a korspecifikus termékenységi arányszámok összege a 15 éves kortól 50-ig, tehát a hipotetikus gyerekszám, amelyet egy nő szülne élete folyamán, ha az adott évi gyakoriság szerint szülne élete folyamán.
Ez a szám 1980-ban: 1,92
és 2009-ben: 1,33
Szóval láthatóan a gyerekvállalási hajlandóságon nagyot kellene javítani, ez vagy sikerül, vagy nem. Mi a helyzet azonban a szülőképes korú nők számával? Az alábbi ábrán látszik, hogy 1980-ban éppen demográfiai csúcson voltak a 20-33 éves nők, ezúttal azonban már a mélyponton vagyunk. (Az alsó ábrán a bekarikázás nem a pedofil hajlamunk miatt, hanem azért csúszott ilyen mélyre, mert hirtelen csak 1990-es ábrát találtam ugyanolyan formátumban, mint amiben az 1980-as készült, most meg ugye 2010 van.)
Látható tehát, hogy nem egyszerűen egy jóval kisebb gyerekvállalási kedvű generációtól várjuk a gyerekvállalási csúcsot, hanem egy olyantól, amelyikben jóval kevesebben vannak.
Szóval?
Az utolsó 100 komment: