Az elmúlt napokban (órákban) megtudhattuk, hogy igazából halvány sejtelme sincs senkinek, mennyi időre elegendő a gáztartalékunk. A rendkívüli helyzet, illetve a gyenge felkészültség miatt nagyon sok a bizonytalansági tényező, mi azért mégis elkezdtünk számolni.
Kezdjük az egyszerűbb adatokkal!
Tételezzük fel, hogy még elég sokáig nem kapunk Ukrajnából gázt. Ekkor be kell érnünk a hazai 9 millió köbméteres termeléssel, a nyugati forrásokból származó 3 millió köbméterrel, illetve az E.ON tíz napra adott 2,5 millió köbméteres segítségével. (Minden adat egy napra vonatkozik.) A fogyasztás többi részét a gáztartalékból lehet fedezni. A teljes tartalék (kereskedelmi és stratégiai tárolók) 3,5 milliárd köbméter.
A fogyasztásunk a téli napokban általában 70 millió köbméter körül lehet, a már életbe léptetett korlátozások mellett a mai napra becsült fogyasztás 64 millió köbméter.
Innentől adódik egy csúnya egyszerűsítésekkel és csak szembecsukással tolerálható becslés. A kompromisszumentes, szokásos fogyasztás mellett 56-58 millió köbméter, a ma élő korlátozások (mai fogyasztás) mellett 50-52 millió köbméter tűnik el a tárolókból. A két eset nem különbözik nagyban: 60-65 napig lehet elég a gáz a tárólókban. Azért ez elég megnyugtató, ennyi idő alatt valami biztosan történik, a mostani helyzet biztosan nem marad fent.
A fenti számításokat ezer tényező relativizálja, hogy csak néhányat említsünk:
0. Az összes szám hozzávetőleges.
1. Rosszabb idő közeleg, nagyobb fűtési igénnyel. (Ugyanakkor persze tavasz felé közeledve akár enyhülhet is az idő, bár az elmúlt években egyre inkább ez szokott a kemnyebb időszak lenni.)
2. A kettes kategóriájú korlátozás még nem teljesen éles, lehet, hogy ez nagyobb "megtakarítást" jelent annál a 8-9 százaléknál, mint amit most tudhatunk.
3. Ugyanakkor a hírek szerint akár még ma életbe léphet a következő korlátozási kategória.
3. Fogalmunk sincs, lehet-e néhány hét alatt valamelyest növelni a belföldi termelést (érdemlegesen szinte biztosan nem).
4. Az a szerény mértékű nyugati import, ami még él, biztosan elapad, ha az általános gázválság nem enyhül. (Mi a számításnál azzal az optimista feltevéssel éltünk, hogy 40 nap múlva állna le az ausztriai szállítás).
5. A legnagyobb bizonytalanságot azonban nem is a fentiek okozzák, hanem az, hogy nem tudjuk, valóban ki lehet-e nyerni a fent számolt napi mennyiségeket a tározókból. A hírek szerint a napi kivételezhető mennyiség 52 millió köbméter. Ha ez igaz, akkor a szokásos fogyasztás már most sem lehetséges, hiszen ehhez nagyjából 56 millió köbméter tartalékot kellene felhasználni naponta. Nem véletlen tehát, hogy a korlátozó intézkedések megszülettek.
Ezzel a problémák sorának még nincs vége. Egyes szakértői vélemények szerint ahogy a tározókban csökken a nyomás, a kivehető mennyiség is csökken. Nyolc nap után érezhetően. De hogy mennyivel, és utána milyen pályát ír le a kivehető mennyiség, azt senki nem tudja, mert erre még nem volt példa.
Ebből viszont adódik még egy számítási lehetőség, még inkább hasraütésszerűen. Legyünk pesszimisták, tegyük fel, hogy a kinyerhető gáz mennyisége elég gyorsan csökken! Mondjuk hat hét alatt fokozatosan 52 millióról 30 millió köbméterre. (Ennyi idő alatt a fenti számítások szerint gáztartaléknak nagyjából a fele fogyna el.)
Ha tehát a tárolókból kinyerhető gáz kevesebb, akkor a tartalék tovább kitarthat, a fenti paraméterek szerint úgy 100 napig. Persze ez azt is jelenti, hogy jóval erősebb korlátozásokra kell számolni, hiszen a kisebb tartalékfogyás egyben kisebb fogyasztást is tesz lehetővé. Méghozzá a mi hasraütésszerűen csökkenő tartalékkinyerési pályánk szerint jelentősen: a 100 nap végén már alig több mint a fele lehetne a fogyasztás a megszokottnak. Persze ez érthető is: ha a tartalékaink az utolsókat rúgnák, minimum ekkora korlátozás életszerű is. (Kiegészítés: és persze tavasz közepén-végén már a fogyasztás is jóval kisebb.)
Ugyanakkor a kalkuláció erős hozzávetőlesssége mellett is elmondhatjuk: a fentiek azt sugallják, hogy korlátozásokra számítanunk kell, ám ahhoz a válság mai tudásunk szerint hihetetlen mértékű elhúzódása kellene, hogy ezt a lakosság nagyon erősen megérezze.
Az utolsó 100 komment: